CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Dietetyka - czym jest dokładnie i jaką rolę odgrywa w naszym życiu?

Dietetyka jest intensywnie rozwijającą się dziedziną nauki, która zajmuje się żywieniem osób zdrowych i chorych.

Opiera się przede wszystkim na wiedzy medycznej, biochemicznej i technologicznej, ale czerpie również informacje z bardzo wielu obszarów nauki, przemysłu i usług. Ze względu na postępujące zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi zyskuje coraz większe znaczenie dla poprawy zdrowia społeczeństwa.

Dietetyka – charakterystyka

Dietetyka jest nauką zajmującą się zasadami zdrowego odżywiania, biochemicznymi podstawami żywienia i psychologią żywienia. Rozwój medycyny i nauki o żywieniu dostarcza nam niezbitych dowodów na to, że racjonalne, prawidłowe żywienie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju otyłości i przewlekłych chorób niezakaźnych (chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, chorób nowotworowych, osteoporozy, próchnicy) oraz przyczynia się do przedłużenia życia z jednoczesna poprawą jego jakości.

Dietetyka zajmuje się m.in. takimi kwestiami jak:

  • Zasady żywienia u zdrowych ludzi

  • Zasady żywienia u osób z poszczególnymi schorzeniami i dolegliwościami dietozależnymi np. alergie, nietolerancje pokarmowe, cukrzyc, choroby tarczycy

  • Ocena stanu odżywienia danego pacjenta

  • Wzajemne interakcje leków i żywności u danego pacjenta

  • Badanie wpływu choroby na stan odżywienia pacjenta i na odwrót (wpływ żywienia na rozwój określonych schorzeń)

 

Interdyscyplinarność dietetyki

Dietetyka jest nauka niezwykle interdyscyplinarną, łączy bowiem wiedzę z dziedziny medycyny, biochemii, farmakologii, chemii żywności, psychologii a także socjologii. Źle dopasowana dieta może negatywnie wpływać na stan pacjenta, dlatego wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, stąd też niezwykle istotne jest zebranie dokładnego wywiadu przez dietetyka, aby móc w jak najlepszy, kompleksowy sposób pomóc pacjentowi. Praca z pacjentem często wymaga indywidualnego podejścia, cierpliwości i wyrozumiałości. Musi on zadawać precyzyjnie pytania i konsekwentnie dążyć do uzyskania odpowiedzi.

Dietetyka- zadania

Dietetyka pozwala poprzez dostarczenie niezbędnej wiedzy planowanie, przygotowywanie oraz wdrożenie w życie racjonalnego systemu żywienia pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość, choroby tarczycy itp. Dzięki swojej interdyscyplinarności pozwala połączyć wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu, mechanizmów odpowiedzialnych za funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz dany proces fizjologiczny i połączyć je ze sposobem odżywiania danej jednostki. Pozwala to regulować procesy fizjologiczne i metaboliczne poprzez sposób odżywiania. Jest to szczególnie istotne w przypadku w powstrzymywaniu stanów zapalnych oraz osiągania optymalnych wyników sportowych u sportowców.

Dietetyka uczy również w jaki sposób dany produkt powinien być przechowywany, jak poddać go odpowiedniej obróbce kulinarnej, aby przygotować z niego pełnowartościowy i zdrowy posiłek. Dostarcza nam również wiedzy o danym produkcie, z którego przyrządzamy posiłek: wartość odżywcza i energetyczna, skład biochemiczny oraz o możliwych interakcjach z lekami i suplementami diety.

Dietetyka wpływa również na naszą psychikę- odstawienie z diety niektórych produktów np. kawa, alkohol, produkty wysoko przetworzone ma istotny wpływ na poprawę kondycji zarówno fizycznej i psychicznej danej osoby.

 

Dietetyka znaczenie społeczne

Dietetyka to także wiedza dotycząca takich kwestii jak rodzaje więzi społecznych tworzonych za pomocą rytuałów związanych z jedzeniem, czyli budowanie więzi rodzinnych, towarzyskich, kulturowych, terytorialnych itp. Pozwala zidentyfikować uwarunkowania kulturowe oraz psychologiczne dotyczące problemów związanych z odżywianiem. Jest niezwykle ważną dziedziną nauki, która dzięki swojej różnorodności zyskuje coraz to większe społeczne zainteresowanie.