CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Oczyszczanie ciała

Osteopatia zakłada, że organizm ludzki traktować należy jako integralną całość, zatem do prawidłowego jego funkcjonowania warto od czasu do czasu przeprowadzić oczyszczanie ciała.

Osteopatia głosi również, że organizm każdego z nas posiada wrodzoną zdolność do samoleczenia i przywracania wewnętrznej równowagi, należy tylko stworzyć mu warunki, w których będzie w stanie tę funkcję aktywować.

Tryb życia, jaki większość z nas prowadzi, jest na dłuższą metę szkodliwy dla organizmu. Dwóch największych winowajców to pośpiech i związany z nim stres. Żyjemy szybko, zbyt szybko, nie dając sobie czasu na odpoczynek i regenerację. Śpimy krótko, zbytnio przeciągając naszą wieczorną aktywność. Nasze posiłki również bywają dalekie od ideału, dostarczając organizmowi zbyt mało składników odżywczych, a za dużo kalorii. Niezdrowy tryb życia w połączeniu ze wszechobecnym stresem daje w sumie mieszankę wybuchową, której skutki będą dla naszego organizmu fatalne.

Jak temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem jest radykalna zmiana stylu życia, ale jak wszyscy wiemy, nie jest łatwo podjąć tak drastyczne kroki. Bardzo popularnym wyjściem jest podjęcie próby oczyszczenia organizmu, czyli jego detoksykacja. O czym należy pamiętać?

Jednodniowa radykalna głodówka bardziej nam zaszkodzi niż pomoże. Picie przez dobę wyłącznie wody nie oczyści organizmu. Głodówka to nie detoks i jeśli chcemy naprawdę pomóc swemu organizmowi, zdecydujmy się na co najmniej kilkudniową dietę oczyszczającą. Należy wówczas wyeliminować ze swojego menu tłuszcze, cukry złożone, czerwone mięso, żywność przetworzoną, alkohol, kawę, słodkie napoje gazowane i energetyczne oraz sól, stawiając na dietę owocowo- warzywną.

Dieta jednoskładnikowa bardziej zaszkodzi niż pomoże. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie przez kilka dni jednego z bardzo zdrowych produktów (a do takich zaliczają się jabłka czy kapusta) to efektem będą niedobory pokarmowe. Internet oraz magazyny poświęcone zdrowemu stylowi życia pełne są zaleceń odnośnie detoksykacji, ale detoks warto odbywać pod kontrolą lekarza, nawet jeśli czujemy się dobrze i dysponujemy w naszej ocenie dobrym zdrowiem.

Jednorazowe oczyszczanie organizmu, choć ma niewątpliwe korzyści dla ciała, nie wystarczy. Wieloletnich zaniedbań dietetycznych nie naprawimy w ciągu kilku dni. Warto wprowadzić elementy detoksykacji na stałe do naszego życia, rezygnując z prowadzenia niezdrowego stylu życia i stawiając na zdrowe odżywianie. Bardzo istotny jest ruch, który nie tylko pomoże w pozbyciu się z organizmu szkodliwych substancji, ale wzmacnia cały organizm i pobudza wydzielanie hormonów szczęścia. I znów sytuacja jest taka sama jak z detoksem –  jeśli zdecydujemy się na jednorazową akcję oczyszczającą, to w ogólnym rozrachunku nasz organizm jej nie zauważy. Jeśli jednorazowo podejmiemy jakiś wysiłek fizyczny (wizyta na siłowni, intensywny spacer, jazda na rowerze lub bieg), to w skali roku pozostanie on niezauważony. 30 minut każdego dnia, poświęcone uprawianiu sportu to już duży zastrzyk zdrowia dla naszego ciała.

Osteopatia zakłada, że organizm ludzki traktować należy jako integralną całość, zatem do prawidłowego jego funkcjonowania warto od czasu do czasu przeprowadzić oczyszczanie ciała. Osteopatia głosi również, że organizm każdego z nas posiada wrodzoną zdolność do samoleczenia i przywracania wewnętrznej równowagi, należy tylko stworzyć mu warunki, w których będzie w stanie tę funkcję aktywować.