CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Zapalenie ucha

Infekcja ucha to niezwykle przykra dolegliwość, na jaką narażone są przede wszystkim małe dzieci. Statystycznie szacuje się, że w pierwszych latach życia zachoruje na nie co drugie dziecko, a w przypadku co trzeciego dziecka ta choroba będzie powracać.

Infekcja ucha to także jeden z najczęstszych powodów, dla których rodzice z dziećmi odwiedzają lekarza.

Powszechność zachorowań jest ściśle związana z rozwojem dziecięcych organizmów. Częste zachorowania pojawiają się z uwagi na specyfikę budowy ucha wewnętrznego najmłodszych (trąbka Eustachiusza jest krótsza, węższa i ulokowana nieco bardziej w pionie w porównaniu z uchem dorosłego), stąd też u dzieci często pojawia się stan zapalny. Infekcja ucha nierzadko wiąże się z przebytym przeziębieniem, dlatego jest to temat, który chciałbym bliżej omówić właśnie teraz, kiedy jesienna i zimowa pogoda przyczynia się do zauważalnego wzrostu infekcji górnych dróg oddechowych.

Dwie najczęstsze infekcje ucha u dzieci to zapalenie ucha środkowego oraz wysiękowe zapalenie ucha (z uwagi na specyficzną wydzielinę zwane czasem z angielska glue ear). Zapalenie ucha środkowego łatwiej zdiagnozować – towarzyszy mu gorączka oraz bardzo silny ból ucha i głowy, na który dziecko stale się uskarża. Może pojawić się zaburzenie równowagi i koncentracji, wymioty, brak apetytu, zawroty głowy, a na dalszym etapie choroby można zaobserwować wydzielinę, jaka wydobywa się z ucha chorego dziecka. Wysiękowe zapalenie ucha, z uwagi na swą specyfikę, jest dla rodzica trudniejsze do zaobserwowania. Objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest zauważalne pogorszenie słuchu u dziecka, wiążące się z głośniejszym słuchaniem programów telewizyjnych lub częstym proszeniem o powtórzenie tego, co rodzic przed chwilą powiedział. Wysiękowe zapalenie ucha nie wiąże się z bólem ani z gorączką, stąd wspomniane wyżej trudności.

Tradycyjna medycyna zaleca leczenie antybiotykami, a w przypadku bardziej zaawansowanej infekcji interwencję zabiegową. Jako osteopata proponuję szereg nieinwazyjnych zabiegów, które przynoszą zauważalną ulgę w chorobie.

Jak wiemy, osteopatia skupia się na przywróceniu w organizmie człowieka naturalnej równowagi. Choroby ucha środkowego wiążą się z pojawieniem się wodnistego płynu, wytwarzanego przez komórki błony ucha środkowego. Płyn ten wypełnia ucho, a gęstniejąc, utrudnia przepływ dźwięków, powodując ich przytłumienie. Terapia cranio-sacralna (czaszkowo- krzyżowa) jest szczególnie polecana przy leczeniu powracających zapaleń ucha środkowego, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Terapia ta poprawia naturalne i właściwe dla każdego ludzkiego organizmu mechanizmy samoregulacyjne. Zabiegi w pierwszej fazie polegają na bardzo delikatnym rozluźnieniu powięzi, a końcowym efektem terapii jest przywrócenie funkcjonalności narządu słuchu oraz ogólne rozluźnienie mięśni pacjenta, zwłaszcza w obrębie twarzoczaszki.

Innym polecanym zabiegiem przy powracających zapaleniach ucha środkowego jest drenaż limfatyczny. Zabieg ten usprawnia przepływ krwi oraz limfy, co przyczynia się do zmniejszenia odczuwalnego bólu i dyskomfortu, a w efekcie do poprawy samopoczucia pacjenta.

Przeprowadzenie serii zabiegów osteopatycznych skutecznie rozwiązuje problem nawracających infekcji ucha. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania zalecam rodzicom częste mycie rąk dziecka oraz częste mycie zabawek. Na tyle na ile to możliwe odradzam stosowanie smoczka, zwłaszcza w przypadku dzieci korzystających z opieki w żłobku lub przedszkolu. Infekcje ucha wiązać się mogą również z alergiami, dlatego należy dziecko pod tym kątem przebadać i wyeliminować podejrzane alergenty. Ostatnim czynnikiem, który przyczynia się do zachorowań jest dym tytoniowy, chrońmy zatem dzieci w możliwie jak najszerszym zakresie przed przebywaniem w towarzystwie osób palących.