CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Smagnięcie biczem

Uraz kręgosłupa na odcinku szyjnym jest przykrą konsekwencją większości drobnych wypadków komunikacyjnych, takich jak stłuczki bądź zderzenia. Dolegliwość ta potocznie jest określana jako urazu typu whiplash, co tłumaczy się jako „smagnięcie biczem”.

Obrazowa nazwa odnosi się do tego, jak zachowuje się kręgosłup na odcinku szyjnym w sytuacji, gdy gwałtownie i w bardzo krótkim odstępie czasu następują po sobie odgięcie głowy do tyłu i natychmiastowe zagięcie głowy do przodu. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że omawiane uszkodzenie ciała nie jest tożsame z poważnymi obrażeniami, jakie mogą być następstwem wypadków komunikacyjnych (urazy rdzenia i złamania).

Smagnięcie biczem” jest urazem tkanek miękkich, mięśni, ścięgien oraz nerwów okolicy szyi. Dolegliwości w postaci bólu szyi albo karku, sztywności, bólu i zawrotów głowy bądź bólu barku pojawiają się zazwyczaj natychmiast po wypadku, choć adrenalina może sprawić, że pacjent zda sobie sprawę z powagi sytuacji dopiero po kilkunastu godzinach. Konsekwencje niektórych urazów potrafią o sobie dać znać nawet po wielu latach od zdarzenia. Urazy kręgów szyjnych są trudne do leczenia, zaś pacjenci mimo upływu lat skarżą się przewlekły ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając pracę oraz ograniczając efektywny wypoczynek. W niektórych przypadkach przewlekły ból szyi i barku powiązany jest z zespołem cieśni nadgarstka. Fizjoterapeuci wskazują bowiem, że uraz kręgów szyjnych może prowadzić do unieruchomienia splotu ramiennego i nerwów obwodowych w kanale nadgarstka. Leczenie odbywać się może za pomocą środków farmakologicznych oraz metod fizjoterapeutycznych, choć coraz większą popularnością cieszy się także zabieg dekompresji kanału nadgarstka. Zabieg ten jest wskazany u pacjentów, którzy skarżą się na przewlekły ból szyi, łopatki czy ramienia, będący skutkiem urazu. Badania wykazują, że dekompresja kanału nadgarstka prowadzi do korzystnych zmian w strukturze osocza, przynosząc ulgę w bólu i przywrócenie normalnej siły mięśniowej.

W jaki sposób można leczyć uraz typu whiplash? Przede wszystkim pamiętajmy, że rehabilitację można rozpocząć w momencie, gdy jest pewność, że takie działanie jest w pełni bezpieczne. Pomocna będzie tu terapia manualna oraz terapia mięśniowo- powięziowa, stabilizująca kręgosłup i usuwająca napięcie z szyi, bardzo dobre efekty przynosi również  kinesiotaping.