CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Osteopatyczne leczenie ostrogi piętowej

Ostroga piętowa jest powszechną dolegliwością, dotykającą często sportowców, osoby noszące źle dopasowane obuwie oraz zmagające się z nadwagą. Jak wyeliminować ból przy tym schorzeniu i na czym polega osteopatyczne leczenie ostrogi piętowej?

Czym jest ostroga piętowa i jakie są jej przyczyny?

Ostroga piętowa jest zmianą o charakterze zwyrodnieniowym w postaci narośli na kości piętowej. Zazwyczaj związana jest ze stanem zapalnym powięzi podeszwowej, któremu towarzyszy silny ból, utrudniający poruszanie się.

Główną przyczyną powstania ostrogi piętowej jest zbyt duże napięcie rozcięgna podeszwowego, spowodowanego m.in. zaburzoną mechaniką chodu, urazami sportowymi, nadwagą, przeciążeniami statycznymi, zaburzeniami biomechaniki miednicy czy noszeniem źle dopasowanego obuwia. Powodem stanu zapalnego może być także upadek lub mocne uderzenie w piętę bez odpowiedniej amortyzacji.

Na czym polega osteopatyczne leczenie ostrogi piętowej?

Pamiętajmy, że samo zlikwidowanie ostrogi piętowej (czyli skupienie się tylko na leczeniu objawów) nie rozwiązuje problemu całkowicie. Nie działa to bowiem na pierwotną przyczynę schorzenia, zatem problem może powracać.

Odpowiedzią jest osteopatia, pomagająca szybko wrócić do codziennej sprawności, co jest szczególnie istotne dla sportowców. Badanie przeprowadzone przez doświadczonego osteopatę prowadzi do odnalezienia pierwotnej przyczyny zapalenia powięzi podeszwowej i rozwiązanie problemu u źródła.

Osteopata, poza skupieniem się na zwiększeniu zakresu ruchów i elastyczności mięśni w stopie i podudziu, dodatkowo zaleci odpowiednie obuwie i ćwiczenia, które możemy samodzielnie wykonać w domu. Osteopatyczne leczenie ostrogi piętowej w dużej mierze dąży do poprawy postawy ciała pacjenta. Nieprawidłowa postawa ma bowiem znaczący wpływ na obciążanie części piętowej stopy.   W leczeniu ostrogi piętowej istotne jest także ograniczenie aktywności ruchowej oraz zastosowanie dobrze dopasowanego obuwia ze sztywną podeszwą.

Na koniec warto przypomnieć, że pełny sukces w leczeniu bolesnych dolegliwości możliwy jest wyłącznie przy współpracy pacjenta z rehabilitantem. Pełne zaangażowanie i przestrzeganie zaleceń specjalisty z pewnością przyspieszą proces regeneracji.