CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Osteopatyczne leczenie astygmatyzmu

Osteopatia jako metoda wspomagająca okulistykę nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak przynosi doskonałe rezultaty w leczeniu wad wzroku, takich jak krótko- czy dalekowzroczność, a także astygmatyzm. W jaki sposób metoda ta pomaga korygować wzrok i na czym polega osteopatyczne leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Wada ta zazwyczaj korygowana jest okularami, soczewkami kontaktowymi, a nawet laserem. Okazuje się, że równie skutecznym sposobem na leczenie astygmatyzmu jest osteopatia, czyli terapia manualna.

zym jest astygmatyzm?

Mówiąc w skrócie, astygmatyzm objawia się zniekształceniem widzenia. Rogówka zdrowego oka ma kształt kulisty, w astygmatyzmie natomiast przybiera formę owalną. Oznacza to, że promienie światła zamiast skupiać się w jednym punkcie (na siatkówce), skupiają się w dwóch punktach, co powoduje powstawanie nieostrego obrazu.

Zdarza się też, że astygmatyzm spowodowany jest nieprawidłowym kształtem soczewki, wówczas mówimy o astygmatyzmie soczewkowym.

Wśród najczęściej spotykanych objawów astygmatyzmu znajdziemy:

  • Zaburzenia w ostrości widzenia, zamglony obraz
  • Mrużenie oczu
  • Bóle głowy w okolicy czoła
  • Częstsze mruganie
  • Zaburzenie poczucia przestrzeni (nieostre kontury).

W skutecznym zdiagnozowaniu astygmatyzmu pomoże okulista, wyposażony w niezbędne narzędzia, takie jak keratoskop. Jedną z najlepszych metod wykrywania astygmatyzmu jest wideokeratografia komputerowa, dająca wynik w postaci mapy cyfrowych wartości krzywizn rogówki.

Nie zapominajmy, że nieprawidłowo leczony astygmatyzm lub brak odpowiedniej terapii mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek oraz uporczywych bólów głowy. Wpływa to również na codzienne funkcjonowanie – pojawia się gorsze samopoczucie, zmęczenie, a zaburzenia widzenia niekorzystnie wpływają na prowadzenie pojazdu czy pracę (np. przy komputerze).

Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Pomóc może nie tylko opieka okulisty, ale też wizyta u osteopaty.

Jak przebiega osteopatyczne leczenie astygmatyzmu?

Osteopatia pomaga poprawić defekty wzroku poprzez oddziaływanie na każdą kość tworzącą oczodół. Wykwalifikowany osteopata, skupiając się na obszarach czaszkowych i wokół oczu, nie zapomina o ich połączeniu z resztą ciała. Osteopatyczne leczenie astygmatyzmu oddziałuje na kości czaszki i sklepienie spojówki, uwalniając napięcia z mięśni czy połączeń nerwowych. Oko dzięki temu odzyskuje swój kulisty kształt i funkcje, przywrócona jest także prawidłowa pozycja osi oka.

Doświadczony osteopata pomaga wyrównać unaczynienie oka, zmniejsza wewnętrzne ciśnienie oraz poprawia przepływ krwi. Leczenie ma też wpływ na krążenie limfy, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz uwalnia ciśnienie naczyń krwionośnych wokół oczu. Działając na kości oczodołów, osteopatia pomaga rozładować napięcie wokół oczu.

Warto wspomnieć, że rozpoczęcie leczenia u dzieci we wczesnym wieku (poniżej 7. roku życia) pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów. Nie bez znaczenia jest też postawa pacjenta, jego współpraca z osteopatą oraz przestrzeganie zaleceń otrzymanych od specjalisty.

Zmagasz się z astygmatyzmem i chcesz skorzystać z pomocy osteopatycznej? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy!