CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Pomoc osteopatyczna w zespole niespokojnych nóg (RLS)

Zespół niespokojnych nóg, zwany również RLS, klasyfikowany jest jako zaburzenie ruchu neurologicznego. Lekarze nadal nie potrafią w 100% stwierdzić, jaka jest jego konkretna przyczyna i nie ma na to jednego, skutecznego lekarstwa. Gdzie więc szukać pomocy?

Objawy zespołu niespokojnych nóg mogą znacznie pogorszyć jakość życia. Schorzenie to nasila się z wiekiem i dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj można je zauważyć u kobiet w ciąży, u osób z niewydolnością nerek lub zmagających się z cukrzycą.

Uważa się, że RLS spowodowany jest niedoborem żelaza w organizmie lub wadliwym wykorzystywaniem go przez mózg. Żelazo bowiem wpływa na ilość dopaminy, która z kolei odpowiedzialna jest za kontrolę ruchu.

Objawy RLS

Zespół niespokojnych nóg jest zaburzeniem ruchowym, utrudniającym sen. RLS rzadko wiąże się z bólem, głównie jest to mrowienie, drętwienie czy nieprzyjemne doznania, utrudniające zasypianie.

Osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg najczęściej uskarżają się na brak snu, co z kolei prowadzi do skrajnego zmęczenia, obniżonej koncentracji czy wahań nastroju.

Najczęściej pojawiającymi się objawami w RLS są:

  • Nieprzyjemne odczucia w nogach, takie jak pieczenie, ból czy uczucie podobne do porażenia prądem
  • Silna chęć poruszania nogami, zwykle podczas odpoczynku, drżenie nóg i tarcie nimi
  • Nasilone objawy wieczorami lub nocą, szczególnie gdy odczuwamy zmęczenie
  • Zmniejszenie dolegliwości podczas poruszania się, aktywności ruchowej
  • Problemy z zasypianiem

Cierpiący na to schorzenie często budzą się w nocy, poruszają nogami lub wstają z łóżka, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

W przypadku problemów ze snem oraz wspomnianymi wyżej objawami, warto skontaktować się z lekarzem. Specjalista zapozna się z przyczynami i zleci badania krwi, aby wykluczyć inne choroby, jak np. choroby nerek, wątroby, cukrzycę czy przewlekłe choroby zapalne.

Osteopatyczne leczenie RLS

W aptekach można znaleźć suplementy, pomagające poprawić jakość snu, jednak jest to rozwiązanie krótkoterminowe. Obciąża to również narządy wewnętrzne, a nawet może prowadzić do uzależnień. Jeśli jednak odpowiednio leczy się objawy RLS, stan może całkowicie ustąpić.

Pomocna może okazać się także wizyta w gabinecie osteopaty, który za pomocą odpowiednich technik manipulacyjnych zlokalizuje pierwotną przyczynę schorzenia i zaleci rehabilitację prowadzącą do zminimalizowania nieprzyjemnych dolegliwości.

Terapia manualna wiąże się przede wszystkim z odnalezieniem pierwotnej przyczyny występowania schorzenia.

W jednym z opracowań naukowych stwierdzono, że tzw. pompa limfatyczna Dalrymple (technika drenażu limfatycznego kończyn dolnych) może zmniejszyć gromadzenie się odpadów metabolicznych w tkankach. Przy RLS wprawienie limfy w ruch ma ogromne znaczenie, bowiem pozwala na wyeliminowanie objawów schorzenia i znacznie wydłuża czas snu u pacjentów.

Podczas leczenia wspomnianą techniką, pacjent leży na plecach, osteopata natomiast chwyta pacjenta za stopy, stosując odpowiedni ucisk i wygina je ku górze. Siła nacisku spowoduje wysłanie fali ruchu w kierunku głowy, a następnie falę odbicia w stronę nóg pacjenta.

Wykorzystanie rytmicznego i powolnego ruchu podczas zginania stawu skokowego znacznie poprawia stan pacjentów cierpiących na zespół niespokojnych nóg.

Wizyty u osteopaty warto również połączyć z częstymi chłodnymi prysznicami, lub naprzemiennie używając chłodnej i gorącej wody podczas kąpieli, a także z pływaniem czy zajęciami jogi.