CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Rola osteopaty w leczeniu chorób serca

Obserwowanie swojego ciała i organizmu oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy powinny wejść w nawyk każdemu z nas. Wiele osób bowiem lekceważy pierwsze objawy chorób serca, które mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Niezbędna jest wówczas ingerencja kardiologa. Czy wiesz, że pomocna może okazać się także terapia manualna w gabinecie osteopaty?

Jakie są objawy chorób serca?

Objawy chorób serca nie zawsze muszą być gwałtowne, mogą nasilać się latami, szczególnie gdy prowadzimy intensywny i stresujący tryb życia. Nasze serce nie lubi długotrwałego stresu, niezdrowej diety, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi oraz używek, jak papierosy, alkohol czy kawa.

Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na stan serca, gdy odczuwamy częste zmęczenie, kołatanie serca, duszności, bóle w klatce piersiowej czy przy omdleniach. Warto też przyjrzeć się dokładnie obrzękom powstającym na nogach, klatce piersiowej czy dolnej części tułowia. Chorobom serca często towarzyszy także zasinienie skóry, warg czy paznokci.

Nawet przy najmniejszych podejrzeniach i obawach, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wspomniane objawy nie muszą świadczyć o poważnej chorobie, jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

W niwelowaniu objawów choroby serca pomocne są zmiana diety, rzucenie palenia, utrzymanie wagi ciała na odpowiednim poziomie, redukcja stresu oraz aktywność fizyczna. Pomocna w leczeniu chorób serca jest także osteopatia.

Osteopatia pomaga nie tylko osobom z problemami ruchowymi, ale też przynosi ulgę pacjentom z różnymi rodzajami chorób sercowo-naczyniowych. Odpowiednio wykonana terapia manualna pozwala znormalizować nieprawidłowe ciśnienie krwi, poprzez wpływanie na układ mięśniowo-szkieletowy.

Organizm jako całość

Osteopatyczne podejście do leczenia chorób serca (i nie tylko) opiera się na holistycznym podejściu do ludzkiego organizmu. Zakłada ono, że nasze ciało jest spójną całością, zatem wszystkie elementy – układy i organy, są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli któryś z nich nie pracuje prawidłowo, ma to wpływ na całe nasze ciało.

Opierając się na tym założeniu, warto wspomnieć, że układ sercowo-naczyniowy ściśle związany jest z autonomicznym układem nerwowym. Choroby serca często mają wpływ na naszą psychikę, wywołując silny stres oraz zwiększenie odczuwanych dolegliwości.

Choroby układu sercowo-naczyniowego często związane są również z napięciem mięśni i zmniejszeniem sprawności ruchowej u pacjentów. Niezwykle ważne jest więc przywrócenie prawidłowego funkcjonowania ciała. Manualna terapia osteopatyczna pozwala znormalizować układ nerwowy, co sprzyja również leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego.

Osteopatia w leczeniu chorób serca

Obserwowanie organizmu pacjenta i jego reakcji na otrzymywane bodźce, pozwala zastosować terapię prowadzącą do zwiększenia przestrzeni dla serca, a tym samym usprawnienie jego funkcji, poprawiając sposób przepływu krwi. Pacjent dzięki temu nie odczuwa ciągłego zmęczenia, poprawia się także jego oddech, niwelowane jest też uczucie utraty tchu.

Osteopatia wspomaga farmakologiczne czy operacyjne leczenie chorób serca, poprawia samopoczucie oraz przyspiesza regenerację organizmu. Do osteopaty mogą zgłosić się osoby po przebytych operacjach na sercu czy z dolegliwościami układu krążenia.

Ogromny wpływ na prawidłowy przebieg osteopatycznego leczenia chorób serca ma postawa pacjenta. Ważne bowiem jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, wśród których znajdują się zmiana trybu życia oraz odpowiednie ćwiczenia, dostosowane do stanu zdrowia pacjenta.

Na koniec pamiętaj: jeśli odczuwasz bóle w obrębie serca, zgłoś się do lekarza. Konsultacja kardiologiczna w takich przypadkach jest niezbędna. Osteopatia jest terapią wspomagającą, nie zastąpi całkowicie leczenia pod okiem lekarza.