CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Osteopatyczne leczenie prostaty

Niewielki gruczoł znajdujący się pod pęcherzem moczowym, jakim jest prostata, daje się we znaki wielu mężczyznom. Przerost gruczołu krokowego prowadzi głównie do problemów z oddawaniem moczu. Odpowiednie leczenie może nie tylko przynieść ulgę, ale też pozwala powrócić do normalnego, bezbolesnego funkcjonowania.


Problemy z prostatą pojawiają się wówczas, gdy dochodzi do jej przerostu, co najczęściej ma związek ze spadkiem poziomu testosteronu w organizmie. Przerost prostaty zazwyczaj powiązany jest więc z procesem starzenia i najczęściej spotykany jest u mężczyzn po 60. czy 80. roku życia.

Głównymi objawami przerostu prostaty są problemy z oddawaniem moczu, takie jak uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza, opóźnione oddawanie moczu, wyciekanie moczu z cewki moczowej, konieczność częstych wizyt w toalecie, trudność w utrzymaniu moczu w nagłych potrzebach.

Przerost prostaty może również utrudniać mężczyznom utrzymanie aktywności seksualnej.

Mężczyzna, który zauważy u siebie opisywane objawy powinien zgłosić się do urologa, który zazwyczaj zleca leczenie farmakologiczne. Ma ono na celu złagodzenie objawów i zatrzymanie powiększania się gruczołu. Czasem, gdy leki nie pomagają, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia prostaty.

Należy pamiętać, że nieleczony łagodny przerost prostaty może doprowadzić do całkowitego zamknięcia przewodu moczowego, czego skutkiem jest nie tylko silny ból, ale też konieczność usunięcia nagromadzonego moczu. Zdarza się również, że przerost prostaty związany jest z rozwojem nowotworu złośliwego.

Warto też udać się do osteopaty, którego zadaniem jest zlokalizowanie głównej przyczyny schorzenia i pobudzenie organizmu do samoistnego radzenia sobie z nim.

Pomoc osteopaty w leczeniu prostaty

Osteopatia najczęściej kojarzona jest z leczeniem bólu wywołanego urazami, jednak okazuje się, że może też pomóc pacjentom zmagającym się z zapaleniem gruczołu krokowego.

Zaburzenia związane z przerostem prostaty często mają źródło w schorzeniach innych części ciała, zatem osteopata, szukający pierwotnych przyczyn bólu, potrafi skutecznie ulżyć pacjentowi w odczuwaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Stosowanie technik manipulacyjnych przyczynia się bowiem do ułatwienia odpływu chłonki i drenażu krwi w okolicy gruczołu krokowego oraz poprawy krążenia krwi.

Zwiększone napięcie tkanek w okolicy prostaty niekorzystnie wpływa także na sąsiadujące z nią narządy. Skupienie się na narządach połączonych z prostatą powięziowo, również pozwala na poprawę funkcjonowania gruczołu krokowego. Osteopata normalizuje więc napięcie i przywraca prawidłowe funkcje poszczególnych części organizmu.

Podsumowując, głównym celem osteopatycznego leczenia prostaty jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego przepływu krwi wokół narządu.

Osteopatyczne leczenie schorzeń prostaty jest alternatywą czy też uzupełnieniem konwencjonalnego leczenia. Współpraca internistów oraz urologów z osteopatami może przynieść bardzo dobre wyniki.

Mimo że o schorzeniu tym mówi się coraz częściej, prostata nadal jest tematem tabu, o którym panowie nie chcą rozmawiać. Warto jednak podnosić świadomość na temat przerostu prostaty, bowiem wcześnie rozpoznana pozwala szybko wrócić do pełnej sprawności.