CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Rwa kulszowa a osteopatia, czyli jak wyeliminować źródło bólu

Rwie kulszowej często towarzyszy ostry, kłujący ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Przyczyn powstania tego schorzenia może być wiele, jednak najczęściej związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi i obrzękami w obrębie kręgosłupa czy na skutek nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa. Jak leczyć rwę kulszową?


Objawy rwy kulszowej mogą pojawić się nagle, na przykład gdy po coś sięgamy, wstajemy szybko z łóżka czy gdy dźwigamy ciężkie przedmioty. Związane są głównie z podrażnieniem lub uciskiem nerwu kulszowego, który tworzą korzenie nerwowe zlokalizowane w odcinkach lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa. W tych miejscach ból jest więc najbardziej odczuwalny, jednak promieniuje on przez tylną część uda aż do palców stóp.
Zdarza się również, że poza ostrym bólem pacjent odczuwa drętwienie czy nawet niedowłady mięśni.

Rwa kulszowa – kto jest najbardziej narażony?

Dolegliwości te częściej można spotkać u mężczyzn niż u kobiet i dotyczą one niemal każdej grupy wiekowej. Przeszywający ból może się nasilać przy napięciu mięśni brzucha (np. podczas kaszlu), uniesieniu wyprostowanej kończyny czy nawet przy zgięciu głowy.

Warto też dodać, że osobom zmagającym się z rwą kulszową nie sprzyja brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia czy nadwaga. Każde ograniczanie ruchomości kręgosłupa może nie tylko znacznie pogorszyć samopoczucie pacjenta, ale też wpłynąć na problemy w codziennym funkcjonowaniu i trudności, np. przy podniesieniu przedmiotu z podłogi.

Nie zapominajmy jednak, że nawet osoby aktywne fizycznie mogą zmagać się z tym schorzeniem, np. w wyniku przebytych urazów.

Na dolegliwości związane z rwą kulszową mogą też narzekać kobiety w zaawansowanej ciąży, bowiem dochodzi u nich do przesunięcia miednicy, ich kręgosłup jest niewłaściwie obciążony, a także przesuwa się środek ciężkości.

Osteopatyczne leczenie rwy kulszowej

Przy rwie kulszowej zazwyczaj podaje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy rozkurczowe. Nie daje to jednak pełnej gwarancji na wyeliminowanie ostrego bólu i związanego z nim dyskomfortu. Co więcej, ustąpienie bólu nie oznacza całkowitego wyleczenia.

Pomoc osteopaty przy rwie kulszowej może okazać się najlepszym sposobem na wyeliminowanie bólu i towarzyszących mu dolegliwości. Osteopata bowiem dociera do pierwotnych przyczyn schorzenia, dzięki czemu prowadzona terapia jest znacznie skuteczniejsza.

Osteopata przeprowadza więc szczegółowy wywiad z pacjentem, analizując przy tym mechanikę poszczególnych partii ciała. Wszystko po to, aby odnaleźć źródło nasilającego się bólu i przywrócić prawidłową motorykę, bez narażania ciała na kolejne przeciążenia.

Zastosowanie technik manipulacyjnych pozwala na rozluźnienie stawów i tkanek miękkich, co z kolei zmniejsza odczuwanie bólu i pobudza organizm do samoregeneracji. Specjalista nie tylko rozmasowuje miejsce bólu, zmniejszając tym samym dyskomfort pacjenta lecz, przede wszystkim, eliminuje źródło problemu.

Osteopata pomaga przywrócić odpowiednią ruchomość kręgosłupa, koryguje też postawę ciała pacjenta, łącznie ze zmianami miednicy.

Niezwykle pomocne są także regularne ćwiczenia, wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa, które z powodzeniem mogą być wykonywane w warunkach domowych.

Regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiec dolegliwościom występującym przy rwie kulszowej. Ważne również, aby odpowiednio podnosić ciężkie przedmioty, bez narażania kręgosłupa na kontuzje oraz zadbać o odpowiednią postawę ciała przy siedzącym trybie pracy.

Należy pamiętać, że silny, promieniujący ból, odczuwany w kończynie dolnej może mieć też inne przyczyny. Warto udać się do specjalisty, który wykona RTG, rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy w celu ewentualnego wyeliminowania innych schorzeń. Bagatelizowanie długotrwałego bólu może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerwu.