CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Pomoc osteopaty w leczeniu Bruksizmu

Bruksizm, czyli jedna z najczęściej lekceważonych dolegliwości

Na co dzień z bruksizmem do czynienia ma wiele osób, jednak często nawet nie są tego świadome. Okazuje się, że zgrzytanie zębami może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Czym jest bruksizm i jak go leczyć?


Zgrzytanie zębami wielu osobom kojarzy się jedynie z dolegliwością na tle nerwowym. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że uderzanie zębami o zęby, wydając przy tym nieprzyjemne dźwięki może prowadzić do problemów z kręgosłupem, do osłabienia wzroku czy słuchu, a także do uciążliwych bólów głowy.

Bruksizm – przyczyny i objawy

Nieleczone schorzenie może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia zębów, ale też do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, które wpływają na pozostałe układy organizmu. Problem ten bardzo dobrze znany jest osteopatom, którzy zdają sobie sprawę z bezpośredniego wpływu jednego, niepoprawnie działającego układu na inne.

Przyczyn bruksizmu może być wiele, a wśród najczęściej występujących znajdziemy wady zgryzu, źle dopasowane protezy, plomby czy korony, a także częste żucie gumy. Rozwojowi schorzenia sprzyja także ciągły stres i sytuacje powodujące napięcie.

Objawami bruksizmu natomiast są ścieranie czy pękanie zębów, ich rozchwianie oraz ubytki. Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą również zauważyć krwawienie dziąseł oraz przygryzanie policzków czy języka. Co więcej, może też pojawić się ból skroni, trzaski czy przeskakiwanie żuchwy przy otwieraniu ust lub ograniczona ruchomość żuchwy.

Wśród widocznych objawów możemy zauważyć też przerost mięśni twarzy, a czasem nawet szyi, ograniczoną ruchomość głowy, bolesność lub suchość oczu, zaburzenie ostrości widzenia. Bruksizm może również powodować bóle i szumy w uszach oraz zaburzenia równowagi.

Pozornie niegroźne schorzenie nie powinno być bagatelizowane. Warto więc zwrócić się o pomoc do ortodonty, neurologa, a także osteopaty. Leczenie bruksizmu jest bowiem wieloetapowe, a pomocy można szukać u lekarzy i rehabilitantów wielu specjalności.

Osteopatyczne leczenie bruksizmu

Przy leczeniu bruksizmu, w osteopatii wykorzystuje się metodę czaszkowo-krzyżową. Stosowanie odpowiednich, delikatnych ucisków oraz masażu, przywraca równowagę w organizmie i pobudza go do samoleczenia.

Na początku osteopata przeprowadza z pacjentem wywiad w celu zlokalizowania pierwotnej przyczyny dolegliwości, powiązania jej z przebytymi urazami, zabiegami oraz innymi zaburzeniami. Na rozwój schorzenia wpływ może mieć wiele rzeczy, jak np. prowadzony styl życia, charakter pracy, przebyte urazy czy konstrukcja psychiczna badanego.

Kolejnym krokiem jest ocena zakresu ruchu w stawie oraz napięć w mięśniach i więzadłach. Następnie stosowane są odpowiednie techniki manipulacyjne, mające na celu przywrócenie prawidłowych funkcji w miejscu występowania bólu.

Dzięki terapii manualnej w gabinecie osteopaty, zmniejszone zostaje napięcie w mięśniach skroniowych i żwaczy. Liczne połączenia mięśniowe z centralnym miejscem schorzenia, wpływają na rozluźnienie pozostałych mięśni i przywrócenie prawidłowej ruchomości oraz postawy ciała, a także do zniwelowania odczuwanego bólu i dyskomfortu.

Nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych wpływają na odczuwanie bólów występujących w obrębie narządów ruchu, a także na dysfunkcje całego organizmu. Osteopata skupia się na zniwelowaniu napięć mięśni, powięzi czy więzadeł, a także na przywracaniu prawidłowej ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, ale też kręgosłupa.

Celem jest wyeliminowanie nie tylko bólu, ale także tarć czy nieprzyjemnych trzasków w żuchwie, zgrzytania zębami czy nawet problemów z przełykaniem.

Częścią terapii jest również wykonywanie ćwiczeń w domu przez pacjenta, co nie tylko poprawi efekty samego leczenia, ale też pozwoli uniknąć nawrotów schorzenia w przyszłości.