CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Osteopatia w geriatrii – skuteczna pomoc osobom starszym

Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a liczba wykwalifikowanych geriatrów w naszym kraju nadal jest na tyle niska, że zapotrzebowanie na ich pomoc może znacznie przekroczyć liczbę specjalistów.

Wraz z wiekiem kości i stawy tracą elastyczność, co sprawia, że osoby starsze zaczynają odczuwać bóle, np. okolic kręgosłupa.

Pogarsza się też ich sprawność i są bardziej podatne na kontuzje.
Zatrzymanie procesów starzenia jest niemal niemożliwe, jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i technikom manipulacyjnym, można skutecznie spowolnić i złagodzić ból.

Przywrócenie sprawności to nie tylko zadanie lekarzy pomagającym osobom starszym, ale też osteopatów, pobudzających organizm do samoleczenia.

Osteopatia w geriatrii – jaka jest jej rola?

Osoby starsze często przyjmują zbyt wiele niepotrzebnych lekarstw. Warto pamiętać, że leki przeciwbólowe nie są jedynym rozwiązaniem na bóle występujące przy poruszaniu się. Osteopatia, dążąc do przywrócenia sprawności i zmniejszenia sztywności stawów, zmniejsza także odczuwanie bólu. W wielu przypadkach sięganie po takie leki nie będą więc koniecznością.

Osteopatia pomaga rozpoznać wiele stanów chorobowych u ludzi starszych, a także udzielić im odpowiedniej pomocy. Zadaniem osteopaty w leczeniu geriatrycznym jest przywrócenie organizmowi stanu równowagi, bez konieczności zażywania medykamentów czy przeprowadzenia operacji. Oczywiście, w ramach możliwości. Nie zapominajmy, że leczenie osteopatyczne nie zastąpi całkowicie wizyty u lekarza.

Osteopatyczne podejście do organizmu człowieka opiera się na założeniu, że samopoczucie pacjenta zależy od funkcjonowania poszczególnych elementów, czyli zarówno szkieletu, jak i mięśni, więzadeł czy nawet tkanki łącznej. Jeśli któryś z elementów naszego ciała nie działa prawidłowo, ma to ogromny wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie.

Leczenie osób starszych ma na celu złagodzenie odczuwanych dolegliwości oraz zapobieganie ich nawrotom. Osteopata udziela również porad dotyczących zdrowego trybu życia oraz proponuje ćwiczenia, które mogą znacznie poprawić samopoczucie i sprawność osoby starszej oraz zapobiec nawrotom nieprzyjemnych objawów.

Osteopatyczna opieka geriatryczna

Osteopatia w geriatrii opiera się na odpowiednio dobranych technikach dotyku, obejmujących manipulacje fizyczne, masaż zwiększający ruchomość stawów czy rozciąganie. Wszystko to ma na celu złagodzenie napięcia mięśni, zwiększenie dopływu krwi do tkanek i nerwów oraz pobudzanie organizmu do samoleczenia.

Plan opieki osteopatycznej zależny jest od stanu i wieku pacjenta, a także prowadzonego przez niego trybu życia. Osteopata sprawdza zachowanie pacjenta na otrzymywane bodźce, sprawdzając jego siłę, a także elastyczność mięśni, więzadeł czy ścięgien. Terapia manualna pomaga również zadbać o prawidłową postawę osób starszych.

Osteopata przede wszystkim sprawdza, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na zastosowanie techniki manipulacyjnej. Nie jest to bowiem wskazane przy niektórych schorzeniach, np. takich jak zaawansowana osteoporoza czy ostre zapalenie stawów. Bardzo często osteopaci nie mogą skorzystać z podstawowych technik manipulacyjnych, ze względu na słabą ruchomość czy odczuwany przez pacjenta ból.

Osoby starsze, przez pogorszenie sprawności, często nie wychodzą z domu i nie uczestniczą w życiu społeczności. Ważne więc, aby jak najwcześniej zaczęły dbać o swoje zdrowie, by jak najdłużej utrzymać pełną sprawność. Czasem wystarczy odpowiednio przygotowana seria zabiegów i zmiana codziennych przyzwyczajeń, by odzyskać sprawność, pozwalającą cieszyć się życiem.