CENTRUM ZDROWIA PAWIA 8, ul. Pawia 8 +48 609 844 100 kontakt@pawia8.pl

Dietetyk - kim jest, czym się zajmuje i jak trafić do dobrego specjalisty?

W obecnych czasach wiele osób ma problemy z utrzymaniem masy ciała i prawidłowym sposobem odżywiania.

Siedzący tryb życia, długotrwały stres, jedzenie w pośpiechu, towarzyszące choroby negatywnie wpływają na naszą sylwetkę i samopoczucie. W efekcie nie radząc sobie z ciągłym wahaniem masy ciała bądź postępowaniem dietetycznym w chorobie wiele osób szuka pomocy dietetyka. Dietetyk jest osobą, która z założenia ma nam pomóc osiągnąć prawidłową masę ciała, utrzymać ją oraz pomóc w żywieniu dotyczącym danej choroby dietozależnej. Zanim jednak umówimy się do dietetyka powinniśmy wiedzieć jakimi wytycznymi kierować się przy wyborze specjalisty.

 

Kim jest dietetyk?

Dietetyk to wykfalifikowany specjalista, który zajmuje się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Uczy on zasad zdrowego odżywiania, opracowuje zalecenia żywieniowe dla osób dotkniętych różnego rodzaju chorobami dietozależnymi i wspiera w ich realizacji i wdrożeniu w życie. Dietetyk, podobnie jak lekarz, potrafi rozpoznać prawidłowo objawy chorobowe a dzięki swojej wiedzy dodatkowo w odpowiedni sposób połączyć je z np. niewłaściwym sposobem odżywiania. Potrafi on dobrać odpowiedni plan żywienia chorego na różnych etapach choroby, w taki sposób, aby nie dopuścić do jej dalszego rozwoju oraz wspomagać proces zdrowienia.

Co należy do zadań dietetyka?

  • Szeroko pojęta edukacja żywieniowa

  • Ustalanie planu żywienia dla osób w różnym wieku (od niemowląt po osoby starsze), zdrowych i chorych, oraz w specjalnych stanach np. w ciąży

  • Ustalenie planu żywienia dla osób indywidualnych i całych grup ludności

  • Opracowywanie jadłospisów, diet żywieniowych, metod leczenia zaburzeń żywieniowych

  • Nadzorowanie prawidłowego żywienia w placówkach żywienia zbiorowego, szpitalach itp.

  • Ocena wpływu składników pokarmowych na organizm człowieka

  • Opracowywanie procesów obróbki termicznej produktów żywnościowych i przygotowywanie potraw

  • Badanie produktów żywnościowych- ich pochodzenia i składu

  • Ocena interakcji leków z żywnością

Gdzie pracuje dietetyk?

 

Ze wsparcia dietetyków korzystają przychodnie zdrowia, szpitale, poradnie dietetyczne, ośrodki rehabilitacyjne, placówki opiekuńczo-wychowawcze (np. żłobki, przedszkola, domy opieki społecznej), stacje epidemiologiczno-sanitarne, ośrodki sportowe, siłownie i kluby fitness, a także hotele oraz firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym czy też produkujące żywność specjalnego przeznaczenia i suplementy.

 

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Porady dietetyczne są łatwo dostępne, ale ich jakość bywa różna, dlatego rezerwując wizytę u dietetyka sprawdźmy wcześniej jego wykształcenie, przebyte kursy, specjalizacje oraz często pomocne opinie osób, które wcześniej korzystały z usług tejże osoby. Sprawdź również, czy zajmuję się problemem, z którym się zgłaszasz (czy zajmuje się leczeniem dietetycznym w danej jednostce chorobowej np. cukrzycy, insulinooporności itp.). Możesz również wybrać się do dietetyka, który zajmuje się ściśle określoną dziedziną np.:

  • dietetyk sportowy- doradza osobom podejmującym aktywność fizyczną, trenujących rekreacyjnie lub będącym zawodowymi sportowcami. Taki specjalista ma wiedzę jak łączyć odżywianie, trening i odpowiednia suplementację, aby uzyskać jak najbardziej optymalne efekty

  • psychodietetyk- zajmuje się problemami dotyczącymi głownie niedożywienia, problemami emocjonalnymi związanymi z żywieniem oraz zaburzeniami odżywiania

 

 

Czy warto udać się do dietetyka?

Jeżeli zależy nam na prawidłowym odżywianiu, zgubieniu zbędnych kilogramów bądź przybraniu masy ciała, zmianie nawyków żywieniowych, zdobyciu wiedzy jak żywić się w danej jednostce chorobowej to nie szukajmy diet cud w internecie ale skorzystajmy z pomocy profesjonalisty, który pomoże nam to zrobić w mądry sposób bez szkody dla naszego zdrowia.